BİNA ENERJİ MODELLEMESI

ACET MİMARLIK,Yeşil Bina Sertifikasyonu yanı sıra rakip firmalara Bina Enerji Modelleme hizmeti de sunmaktadır.


Bina Enerji Modellemesi Nedir?


Bina Enerji Modellemesinin amacı, binalarda enerji verimliliği etkileyecek alternatiflerinin faydasını tanımlamak ve bu faydalara göre bina sistemlerini değerlendirmektir.

Bu değerlendirmeleri yapabilmek için geliştirilmiş Bina Enerji Modelleme yazılım uygulamaları ile binalardaki enerji kullanımı değerlendirilmesi tasarımsal olarak hesaplanabilmektedir.

Bu şekilde Bina Enerji Modelleme yazılım programları gerçek binalar ile kıyaslanabilir enerji tüketim değerleri sağlayabilmektedir.

ACET MİMARLIK, 4.000.000 m2’den fazla inşaat alanına sahip Bina Enerji Modellemesi gerçekleştirmiştir.


Bina Enerji Modellemesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avan proje aşamasından başlanarak devam eden Bina Enerji Modelleme süreçlerinde şu parametreler dikkate alınarak binanın plan ve kesitleri 3D olarak Bina Enerji Modelleme yazılım programlarında tekrardan çizilmektedir.

ACETMİMARLIK  İngiltere, Hollanda, Rusya, Katar başta olmak üzere 21 farklı ülkeye uygulanan yesıl enerji sistemini turkıyede uygulamaktadır


Bina Enerji Modellemesi Nasıl Uygulanır?

Avan proje aşamasında başlanılan ‘Bina Enerji Modellemesinde, binada kullanılacak mekanik ekipman ve yapı elemanı verimliliklerin binanın enerji performansına etkisi daha verimli incelenir ve bina projelendirmeye bu şekilde devam edilir.

İlk olarak bina mimari projeye uygun olarak Bina Enerji Modelleme programında 3 boyutlu olarak, bina konum ve yön bilgilerine göre modellenir.

Bina ısıtma-soğutma ve mekanik havalandırma sistemlerinin enerji verimlilik değerleri (COP gibi) ve çeşitleri (fan-coil, ısı pompası, VRF, roof-top gibi) Bina Enerji Programına girilir.

Bina Enerji Modelleme programı ise tüm bu bilgiler ışığında binanın enerji tüketim değerlerini saatlik, günlük ve aylık olarak döker. Metrekare başına düşen ısıtma ve soğutma yüklerini de kWh saat bildirir. Bu şekilde artık tasarım aşamasında binanın ne kadar enerji tüketeceği bilgisine ulaşılmış olur ve binanın enerji verimliliğini arttırmak için yol haritası çizilebilir.

Bina ısıtma-soğutma ve mekanik havalandırma sistemlerinin enerji verimlilik değerleri (COP gibi) ve çeşitleri (fan-coil, ısı pompası, VRF, roof-top gibi) Bina Enerji Programına girilir.

ACETMİMARLIK, Bina Enerji Modellemesi yanı sıra tüm Yeşil Bina süreçlerini yönetmektedir.


Yeşil Binalarda Bina Enerji Modellemesi

Yeşil Binalarda Bina Enerji Modellemesi

Bina tasarım aşamasında iken, binanın enerji verimliliği etkileyecek yapı elamanı, mekanik ve aydınlatma sistemleri ile Bina Enerji Modellemesi yapılarak, binanın hangi yapı malzemeleri inşa edilip ve hangi mekanik sistemler ile donatılacağına karar verilip, bina kullanıma alındığında hedeflenen enerji verimliliğine ulaşılabilir. . Leed

LEED Sertifikası ve Bina Enerji Modelleme

USGBC tarafından yürütülen LEED Yeşil Bina sisteminde Bina Enerji verimliliği 110 puan içinde 18 puan getirisi ile en çok puan kazandıran LEED kredisi olmaktadır.

Bina Enerji Verimliliği kredisinde maksimum seviyede puan alabilmek için ise Bina Enerji Modellemesi yapılması gerekmektedir.

LEED kriterleri Bina Enerji Verimliliği değerlendirmesini ASHRAE Standard 90.1-2010 Appendix G’de öngörülen Baz Bina verimlilik değerlerine göre yapmaktadır.

Yeni yapılacak tüm binaların ASHRAE Standard 90.1-2010 Appendix G’deki Baz binaya göre aşağıdaki şekilde daha verimli olması gerekmektedir.

LEED bu zorunluluğu sertifikasyon alınabilmesi için ‘ÖnKoşul’ olarak kabul etmektedir. Buna göre, Yeni Binaların baz binaya göre en az %5 daha enerji verimli olması zorunlu tutulmaktadır.

%5’den başlayarak %50 daha enerji verimliliği sağlandığında ise toplamda 18 puan kazanılabilmektedir.

Leed - ApACET MİMARLIK, Amerikan Yeşil Bina Derneği üyesidir, bünyesinde bina enerji modelleme uzmanlarının yanı sıra her branşta LEED AP bulunmaktadır.

HEMEN TEKLİ ALIN
×

merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya info@acetmimarlık.com adresine bir e-posta gönderin.

× WHATSAPP DESTEK HATTI